Przeciwlotniczy system rakietowy sam-6

T-80UK 1:35 "RFM" - Warsztat

 Witam, przedstawiam Wam warsztat modelu czołgu T-80UK w skali 1:35. Na początku przedstawię Wam parę zdjęć ramek prosto z pudełka.

T-80UK, MBT, RFM - 5115, skala 1:35 

 

 Poniżej rzut "okiem" ;D na wypraski, robią wrażenie...😱

 





 

No dobrze, to na tyle, zacznijmy zabawę ;)

Na początku wyciąłem wannę czołgu, boki oraz przekładnie. Wyszlifowałem, przymierzyłem i skleiłem w całość.


Następnie zabrałem się za tylną część czołgu – zgodnie z instrukcją przykleiłem zaczepy, osłony oraz kilka innych elementów.

 
 


 

Pora na wycinanie i składanie zawieszenia.

 




Teraz czas na trochę fototrawy...

 

Podczas klejenia uchwytów do klapy notorycznie się urywały, więc postanowiłem je "wymienić" na metalowe. Co prawda otwory są nieco za duże, ale na późniejszym etapie prac zaszpachluję je jakimś "siuwaksem".

 

 

 
 
Lampy i ich zapinki...


Klakson też jest na swoim miejscu...


 Trochę fototrawy i kompletne lampy...




 

Na chwilę obecną ostatnią rzeczą, którą się zajmuję, są skrzynki. Choć wydają się proste, to przy pracy z elementami fototrawionymi, zawiasy potrafią być irytujące. Blaszka jest dość twarda, by ładnie uformować cylinder o średnicy 0,3 mm. Po podgrzaniu jest łatwiej, ale nadal pojawiają się problemy. Ostatecznie naniosłem poprawki, ponieważ zawias wychodził z klapy skrzynki, a powinien znajdować się na jej ścianie.





I teraz wisienka na torcie – w instrukcji Voyager-a elementy B45 i B46 to części fototrawione, które trzeba zagiąć. Dodatkowo, te elementy nie mają linii gięcia, więc najpierw trzeba zagiąć jeden bok, a następnie przyłożyć go do skrzynki i nanieść linie do zagięcia. Poniżej pokazuję, jak ja to zrobiłem.

 


 Najpierw zagiąłem ten bok zaznaczony zieloną pionową linnią, na styku prostej. 


 

Podczas zaginania warto trzymać się stałego punktu odniesienia. Polecam wykorzystać górną, prostopadłą krawędź zaginarki względem grzebienia – w przeciwnym razie łatwo zagiąć blaszkę pod niewłaściwym kątem.

http://www.primeportal.net/tanks/yuri_pasholok/t-80u/

Na powyższym zdjęciu widać, że zawiasy są zamocowane na ścianie, a nie stanowią jej integralną część, jak ma to miejsce w blaszkach Voyagera.


 

Więc borykając się z problemami zaginania tych blaszek w zawias, postanowiłem zrobić nowe z blaszki aluminiowej, która o wiele lepiej się formuje. 

 


Udało się zrobić jeden kompletny zawias, sądzę że nie wyszło najgorzej.



 



Komentarze